Κώστας Χρυσικόπουλος (Υπάλληλος ΔΕΥΑΖ, χημικός-μηχανικός)
Πε 3/11/2016
![](https://stigmafm.gr/wp-content/uploads/2024/02/xenos-banner-stigma-ok-2-1.jpg)
«Η ΔΕΥΑΖ συστηματικά παρακολουθεί την ποιότητα του νερού που παρέχει μέσω του δικτύου της, με συνεχείς ελέγχους. Έχουμε διπλασιάσει τη συχνότητα αυτών των ελέγχων.
Τελευταία πραγματοποιήθηκαν δύο δειγματοληψίες, στις 31/8/2016 στη βρύση του Αγίου Σπυρίδωνα και στις 19/10/21016 στη βρύση του Αγίου Στάθη, τα αποτελέσματα έδειξαν ότι δεν υπάρχουν ενδείξεις μόλυνσης του νερού από τα στραγγίδια του ΧΥΤΑ.
Επίσης μια ακόμη δειγματοληψία που έγινε στο Βασιλικό, ο οποίος υδροδοτείται από τις ίδιες γεωτρήσεις, δεν έδωσε ενδείξεις μόλυνσης.
Ο ΧΥΤΑ του Σκοπού, διαθέτει πλέον ένα αναβαθμισμένο σύστημα συλλογής και ελέγχου της ποιότητας των στραγγιδίων που καταλήγουν στον βιολογικό των Αμπελοκήπων.»