Κώστας Τζαβάρας (Βουλευτής Ηλείας ΝΔ, πρώην Αναπληρωτής Υπουργός Παιδείας)
Πε 28/04/2016
![](https://stigmafm.gr/wp-content/uploads/2024/02/xenos-banner-stigma-ok-2-1.jpg)
«Ο κ. Τσίπρας για άλλη μια φορά αποδείχτηκε μέγας ψεύτης. Είχε υποσχεθεί ότι φέτος θα κάναμε διπλή Ανάσταση, θρησκευτική και οικονομική. Τελικά αποδεικνύεται ότι θα έχουμε τον ενταφιασμό της οικονομίας.
Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έμαθε από τα λάθη του. Ακολουθεί την ίδια πολιτική του περασμένου καλοκαιριού, με τα ίδια καταστροφικά αποτελέσματα. Η κυβέρνηση διακατέχεται από μια ιδεοληπτική εμμονή. Για άλλη μια φορά ο ΣΥΡΙΖΑ παίζει παιχνίδια εις βάρος της χώρας. Αντί να κάνει πράξη αυτά που υπέγραψε με το 3ο μνημόνιο που έφερε, φτιάχνει ένα ταξικό κράτος και ταΐζει με σανό τον λαό.
Ο Γιούνκερ είναι γνωστός φιλέλληνας, αλλά δεν αποφασίζει αυτός για την αξιολόγηση. Θυμίζω ότι ο νόμος 4336 του 3ου μνημονίου, αναφέρει ξεκάθαρα ότι σε περίπτωση μη τήρησης των στόχων του δημοσιονομικού προγράμματος, τότε πάμε σε έκτακτα μέτρα.
Αυτά τα μέτρα, ο νόμος 4336 τα αναφέρει ως «κόφτης». Είναι ο αυτόματος κόφτης περικοπής δαπανών που έχει συμφωνήσει η κυβέρνηση να νομοθετήσει. Επομένως, παίζει θέατρο η κυβέρνηση όταν αρνείται να δεχτεί τα προληπτικά μέτρα που προτείνει σήμερα το ΔΝΤ.
Τα ψέματα του ΣΥΡΙΖΑ πρέπει να τελειώσουν άμεσα. Η χώρα κινδυνεύει και η μόνη διαφαινόμενη λύση είναι οι πρόωρες εκλογές. Ο Τσίπρας έκανε με το έτσι θέλω 3 εκλογές μέσα σε ενάμιση χρόνο. Ας πάμε και σε άλλη μια 4η εκλογική αναμέτρηση, δεν θα χαθεί τίποτα. Αντίθετα θα κερδίσει η ΝΔ και θα σωθεί η χώρα».